جست‌وجو در واژگان

زبان محتوا

اطلاعات اصطلاحنامه


عنوان

اصطلاحنامه فرهنگی ایران-ارتباطات

موضوع

ارتباطات سنتی
فراگرد ارتباطات
نظریه های ارتباطات

شرح

این اصطلاحنامه خرد یکی از حوزه‌های اصطلاحنامه فرهنگی ایران (اصفا) به زبان‌های فارسی، عربی، انگلیسی و روسی است. همچنین شامل اصطلاحات مرجح فارسی به خط سیریلیک و اصطلاحات تاجیکی به خط سیریلیک و نیز خط فارسی است.همکاران ویراست دوم سه‌زبانه اصطلاحنامه فرهنگی ایران فتانه ترکاشوند و نرگس قدیمی بودند. برابرنهاده‌های انگیسی اصطلاحات را علی کربلایی نوروز وسید شمس‌الدین میرابوطالبی انجام داده‌اند. در ویراست بعدی مرتضی رزم‌آرا برابرنهاده‌های روسی و تاجیکی را به آن افزود. سپس داده های اصفا ‌در نرم افزار جامع کتابخانه ملی ایران (رسا) ویرایش و به SKOS/RDF تبدیل و اکنون در پلتفرم Skosmos در دسترس است.
مجری طرح SKOS/RDF سعیده اکبری داریان بوده است.آزیتا مالمیر ویرایش محتوایی و شکلی داده ها در رسا را برعهده داشته است. علیرضا بدرلو داده ها را تبدیل و پاکسازی کرده است. و حسن باقری مهابادی شخصی‌سازی‌هایSkosmos را انجام داده است.
Skosmos ‌در تنظیم سلسله مراتبی هر زبان، چنانچه معادلی در آن زبان در داده ها نباشد، اصطلاح مرجح عربی و در صورت نبود آن، اصطلاح مرجح فارسی را قرار داده است.
امیدواریم با اظهار نظر، پیشنهادها و نقدهای حرفه‌مندان علم اطلاعات و دانش‌شناسی، کاستی ها رفع و بر غنای این اصطلاحنامه افزوده شود.

ناشر

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

پدیدآوران

خسروی، فریبرز

همکاران

اکبری داریان، سعیده
باقری مهابادی، حسن
بدرلو، علیرضا
ترکاشوند، فتانه
رزم آرا، مرتضی
قدیمی، نرگس
مالمیر، آزیتا
میرابوطالبی، شمس‌الدین
کربلایی نوروز، علی

تاریخ ایجاد

چهاردهم دی ۱۴۰۰

حقوق اثر

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

نوع

اصطلاحنامه

SKOSMOS:SHORTNAME

اصفا

URI

http://skosmos.nlai.ir/asfa-com/fa/page/asfa

شمار منابع بر پایه نوع

نوعشمار

شمار اصطلاح‌ها بر پایه زبان

زبان اصطلاح‌های مرجح اصطلاح‌های نامرجح اصطلاح‌های پنهان